Začnite svoj kurz do 2 dní. ⌛ Minulý týždeň túto možnosť využilo 84 klientov. Bezplatné konzultácie.

Kontaktujte nás na +421 905 891 021
O nás
O nás Lektori Zamestnanci Metodické centrum
Doučovanie
Doučovanie Výučba jazykov Príprava na skúšky Online výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupné testy Darčekové poukážky
Referencie Cenník Galéria Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Vysoká škola Ako úspešne nastúpiť na VŠ? 11 najčastejších otázok nových prvákov

Ako úspešne nastúpiť na VŠ? 11 najčastejších otázok nových prvákov

Ako úspešne nastúpiť na VŠ? 11 najčastejších otázok nových prvákov
24. 9. 2021
Vysoká škola

Nástup na vysokú školu sprevádza veľa otázok. Ako to chodí na VŠ? Ako oslovovať učiteľov na VŠ? Ako zvládnuť prvák? Ako si zostaviť rozvrh? Alebo, možno otázka vôbec najdôležitejšia, ako si nájsť na vysokej škole priateľov?

V Škole Populo doučujeme nielen žiakov ZŠ a SŠ, ale tiež študentov vysokých škôl. Vďaka tomu vieme, s čím sa študenti najčastejšie stretávajú a čo v prváku na vysokej škole riešia. Vybrali sme pre vás 11 najčastejších otázok a odpovedáme na ne.

Ako to chodí na VŠ?

Prostredie vysokej školy sa od strednej školy líši takmer vo všetkom. Študenti majú veľkú mieru zodpovednosti, dôveru vyučujúcich a musia sa naučiť samostatnosti. Na rozdiel od strednej školy vám nikto nepripomenie, že sa blíži termín odovzdania eseje a pokiaľ si zabudnete včas zapísať predmety, pravdepodobne daný semester nebudete študovať.

Na väčšine vysokých škôl platí, že sa z hodín nemusíte ospravedlňovať a dochádzka taktiež nebýva povinná. Skúšky sa konajú až v skúškovom období, v priebehu semestra sa na väčšine škôl odovzdávajú len niektoré časti prác. Vysoké školy sa niekedy označujú ako tzv. akademická pôda a ich fungovanie upravuje Zákon o vysokých školách. Hlavou každej VŠ je rektor.

Medzi najväčšie verejné vysoké školy na Slovensku patrí Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v KošiciachUniverzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzita Konštantína Filozofa v NitreUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Čaká vás náročné skúškové?
V Škole Populo vám pomôžeme aj s prípravou na dôležitú skúšku. Naši skúsení lektori vám radi vysvetlia všetko, s čím si neviete rady. Ozvite sa nám a opýtajte sa na doučovanie.

Ako sa pripraviť na štúdium na VŠ?

 • Zistite si, kedy začína štúdium na vašej VŠ.
 • Akonáhle dostanete prístup do informačného systému, preskúmajte ho.
 • Pridajte sa do skupín na sociálnych sieťach.
 • Pridajte sa na zoznamovacie akcie s budúcimi spolužiakmi.
 • Včas si rezervujte internát alebo súkromné bývanie.
 • Zabezpečte si kartičku ISIC a potvrdenie o štúdiu.

Ako si zapísať predmety na VŠ?

Väčšina vysokých škôl používa informačný systém, napr. na Slovenskej technickej univerzite je to AIS. Cez tento informačný portál si zapisujete predmety, ktoré sa delia na povinné, povinne-voliteľné a voliteľné. Je dobré zapisovanie predmetov časovo nepodceniť a ak zápis začína o 17:00, je potrebné byť pripravený u počítača na čas, ideálne o pár minút skôr. Na zapísanie predmetu je nastavená lehota (napr. 14 dní), po nej sa už predmety väčšinou nedajú zapísať.

Ako si zostaviť rozvrh na VŠ?

Inšpirujte sa odporúčaným rozvrhom. Niektoré predmety sú nadväzujúce, tzn. aby ste si zapísali Geometriu II, musíte najskôr absolvovať Geometriu I. Pokiaľ si s rozvrhom neviete rady, obráťte sa na starších spolužiakov alebo študijného poradcu.

Ako dlho trvá jeden semester na VŠ?

Na vysokej škole už nie sú polroky, ale semestre. Každý akademický rok je rozdelený do dvoch semestrov (zimný/letný). Každý predmet má obdobie výučby (12-13 týždňov) a skúškové obdobie (5-6 týždňov). Čím skôr skúšky úspešne absolvujete, tým skôr budete mať prázdniny. Na väčšine škôl sa môžete prihlasovať na predtermíny skúšok.

Jak to funguje na vysoké škole

Ako oslovovať na VŠ?

Zabudnite na univerzálne oslovenie “pán učiteľ, pani učiteľka”, prípadne “pán profesor, pani profesorka”. Profesor je na VŠ veľmi vážený titul a nedosahuje ho zďaleka každý. Vyučujúcich oslovujeme najvyšším dosiahnutým titulom. Medzi najčastejšie tituly patria:

 • doc. (docent) – oslovujeme pán docent
 • prof. (profesor) – oslovujeme pán profesor
 • CSc. (kandidát vied)
 • Ph.D. (doktor), Th.D. (doktor teológie) – oslovujeme pán doktor
 • PhDr. (doktor filozofie), JUDr. (doktor práv), RNDr. (doktor prírodných vied), PharmDr. (doktor farmácie), ThDr. (doktor teológie) – oslovujeme pán doktor
 • Ing. (inžinier), Ing. ach. (inžinier architekt) – oslovujeme pán inžinier
 • MUDr. (doktor medicíny), MDDr. (zubný lekár), MVDr. (doktor veterinárnej medicíny) –  oslovujeme pán doktor

Ako sa známkuje na vysokej škole?

Už žiadne známkovanie od 1 do 5. Na VŠ sa známkuje na stupnici A-F. Pokiaľ ste úspešný, máte “áčka” - alebo máte “efka”. Na skúšky bývajú najčastejšie 3 pokusy.

Ako uspieť pri štúdiu na VŠ?

Predpokladom úspešného štúdia na VŠ je nielen učenie, ale tiež informovanosť. Keď idete na skúšku, oplatí sa vedieť čo najviac o učiteľovi, tak o priebehu skúšky. Napr. najčastejšie otázky, záludnosti, ukážky testov z minulých ročníkov. Vďaka tomu sa budete môcť čo najlepšie pripraviť. Preto sa pridajte do skupín na sociálnych sieťach, udržujte kontakty so spolužiakmi a hlavne buďte aktívni aj vo voľnom čase. Prihláste sa do voliteľných skupín, zapojte sa do dobrovoľníckych programov. Keď si to všimnú vyučujúci, budete mať plusové body.

Ako sa učiť na VŠ?

Na VŠ sa môžete učiť buď priebežne po celý semester alebo učenie nechať až na skúškové obdobie. Záleží na tom, akú školu študujete. Na medicíne sa pravdepodobne budete musieť učiť každý deň na humanitnom odbore (napr. žurnalistike) budete priebežne trénovať znalosti písania a samotné učenie si môžete nechať na skúškové obdobie. V Škole Populo študentom každopádne odporúčame, aby sa učili priebežne. Pravidelnosť prináša svoje ovocie učení, a aj v doučovaní.

Doučování se Školou Populo i na VŠ

Aké oblečenie na skúšku na VŠ?

Na väčšine škôl vyžadujú na skúšky formálne oblečenie. Roztrhané rifle nechajte doma a radšej si oblečte spoločenské nohavice, košeľu a sako. Dievčatá môžu zvoliť šaty, sukňu alebo tiež spoločenské nohavice. Čo škola, to originál. Vždy si vopred zistite, ako to chodí na tej vašej.

Ako zvládnuť prvák na VŠ v dobe covidovej?

Zatiaľ to vyzerá, že by sa zimný semester 2021 mohol zaobísť bez dlhšej dištančnej výučby. Všetko ale zistíme až v jeseni. Keby vás dištančná výučba predsa len postihla, zachovajte chladnú hlavu. Udržujte kontakty so spolužiakmi, učte sa priebežne a plňte všetky svoje povinnosti. A keby ste mali kedykoľvek pocit, že výučbu nezvládate, obráťte sa na Školu Populo, doučíme vás aj predmety, o ktorých ste si mysleli, že ich nikdy nezvládnete.

Autor:

Bc. Adéla Hronová
Manažérka Školy Populo
Adéla je šéfkou nášho produkčného oddelenia. Vedie tri tímy, ktoré sa starajú o našich študentov a lektorov. Dokonale pozná naše služby a spolu s Metodickým centrom denne pracuje na ich vylepšení.

 

Nezáväzný kontaktný formulár
Na základe vyplneného kontaktného formulára Vás budeme kontaktovať, zodpovieme všetky otázky a predstavíme Vám služby Školy Populo. V prípade, že sa s nami chcete spojiť ako prví, môžete nám zavolať na tel. +421 905 891 021.
+421
V prípade záujmu o doučovanie v iných mestách nás kontaktujte na tel. +421 905 891 021, prípadne formou e-mailu na info@skolapopulo.sk.
Doučujeme tiež v Česku.
© 2024 Vzdelávacie centrum Populo
Prevádzkovateľom stránok Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, so sídlom Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená na Krajskom súde v Ostrave.
Používame cookies, aby sme vám zaistili čo možno najjednoduchšie použitie týchto webových stránok. Ak budete naďalej prezerať naše stránky predpokladáme, že s použitím cookies súhlasíte.