Začnite svoj kurz do 2 dní ⌛ Minulý týždeň túto možnosť využilo 84 klientov. Bezplatné konzultácie.

Kontaktujte nás na +421 905 891 021
O nás
O nás Lektori Zamestnanci Metodické centrum
Doučovanie
Doučovanie Výučba jazykov Príprava na skúšky Online výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupné testy Darčekové poukážky
Referencie Cenník Galéria Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Prijímacie skúšky Ako si vybrať strednú školu v 4 krokoch z pohľadu študenta aj rodiča

Ako si vybrať strednú školu v 4 krokoch z pohľadu študenta aj rodiča

Ako si vybrať strednú školu v 4 krokoch z pohľadu študenta aj rodiča
28. 2. 2022
Prijímacie skúšky

Ruku na srdce, koľko z nás malo možnosť si vybrať strednú školu vo svojich 14 rokoch slobodne? A koľkým z nás strednú školu jednoducho vybrali rodičia so slovami „Vieme, čo je pre teba najlepšie."?

Výber strednej školy je jedným z najdôležitejších míľnikov v živote teenagera. Zásadným spôsobom totiž ovplyvňuje ako obdobie jeho dospievania od 14 do 18 rokov, tak aj následnú kariéru. Meniť školu nie je žiadna sranda, preto výberu venujte dostatočnú pozornosť a žiadny zo 4 krokov nepodceňte.

Krok č. 1 pri výbere strednej školy - Úprimný rozhovor rodiča s dieťaťom

Vyhraďte si na seba s dcérou/synom popoludnie, zájdite spoločne do kina, na korčule alebo napríklad na hranolky a colu a úprimne sa porozprávajte o tom, čo od výberu strednej školy očakávate.

Ak ste doteraz od detí počúvali na výber strednej školy len „je mi to jedno, nechce sa mi nikam či nemám žiadne ambície“, nezúfajte. Nedostatok záujmu často pramení z nízkeho sebavedomia. Možno vás nasmerujú nasledujúce otázky.

Otázky pri výbere strednej školy

 • Aký z predmetov v škole ťa najviac baví? (humanitné, technické, umelecké zameranie školy)
 • Spomenieš si na nejakú aktivitu v škole, pri ktorej si sa dostal do flow? (nevnímal si čas, pretože ťa aktivita pohltila)
 • Aký typ školských úloh ti najviac vyhovuje? (samoštúdium, spoločná práca s viacerými kamarátmi, prezentácia…)
 • Cítiš sa lepšie v dave, alebo ti nevadí byť centrom pozornosti? (introvert vs. extrovert)
 • V akom prostredí by si chcel raz pracovať? (sám, obklopený ľuďmi, vonku, v kancelárii…)
 • Máš nejakú činnosť, ktorá ťa baví? (písať, počítať, kresliť, tancovať, behať, premýšľať logicky, pracovať s počítačom, prezentovať, učiť sa, hovoriť cudzími jazykmi)

Pokiaľ v súčasnej chvíli vaše dieťa v nejakom predmete zaostáva, nemusí to byť tým, že pre neho nemá nadanie. Napríklad pri matematike je nechuť často spôsobená tým, že učitelia nevedia deti pre výučbu nadchnúť či látku vysvetliť. V takom prípade pomôže doučovanie matematiky.

Potrebujete doučovanie?
Potrebujete doučovanie z matematiky alebo iného predmetu? V Škole Populo doučujeme všetky predmety základných škôl. Neváhajte nás kontaktovať.

Krok č. 2 – Vymedzenie silných stránok študenta pre správny výber strednej školy

V rámci rozhovoru si poznamenajte každú maličkosť, ktorá vás napadne. Samozrejme, ak dieťa baví behať, neznamená to, že sa musí stať atlétom a mali by ste ho hneď prihlásiť na športovku. O profesiách treba premýšľať komplexne. Pokiaľ sa vám podarí vybrať konkrétny odbor strednej školy, skúste sa spoločne zamyslieť, aké profesie by študent mohol po absolvovaní odboru robiť.

Napríklad so strednou školou ekonomickou sa ponúka širší rad uplatnení od účtovníka, bankára, finančného poradcu, analytika, učiteľa matematiky, obchodného zástupcu, po podnikateľa či finančného referenta.

Naopak s tanečným konzervatóriom je uplatnenie obmedzenejšie – absolvent sa môže živiť ako tanečník, choreograf či učiteľ tanca. Je ale jasné, že pre štúdium ekonómky je základným predpokladom mať rád matematiku a pre konzervatórium je základným pojítkom láska k tancu. Preto pri výbere strednej školy nezabúdajte starostlivo zvážiť, čo má študent naozaj rád.

Krok č. 3 – Kam dať dieťa na strednú školu z pohľadu rodiča

Rodičia robia jednu častú chybu. Pokiaľ je dieťa dobrým študentom, rodičia mu často zakazujú učňovské odbory so slovami „teba je na kuchára / pokrývača / cukrára škoda, však sa učíš dobre“. To je ale nezmysel. Dnes už dávno neplatí, že učňovské odbory sú pre menej nadaných študentov. Však sa opýtajte, koľko dnes zarábajú pokrývači alebo aké cukrárske umenie sú schopní vytvoriť naši aj svetoví cukrári. Navyše s remeslom ľahko zoženiete uplatnenie aj v cudzine, na rozdiel od množstva vysokoškolských odborov.

Samozrejme to, že dieťa vyštuduje cukrára, neznamená, že bude raz piecť špičkové pain au chocolat v parížskej cukrárni. Na druhej strane aj študent ekonomky môže skončiť ako radový zamestnanec bez ambícií. Preto by ste nemali stredné školy vyberať na základe dobrého či zlého prospechu, ale na základe toho, čo dieťa baví, v čom sa cíti istý a kde sa vidí v budúcnosti.

Jak si vybrat střední školu

Krok č. 4 - Zistite si o strednej škole maximum a zájdite si na deň otvorených dverí

Zaujala vás nejaká stredná škola? Hurá! Pustite sa do ďalších krokov a žiadny z nich nevynechajte. Prajeme vám veľa šťastia pri prijímacích skúškach na strednú školu

 • Preštudujte si podrobne web strednej školy.
 • Pozrite sa na učiteľský zbor, vyučované predmety, mimoškolské aktivity, výmenné pobyty, výlety a ďalšie aktivity.
 • Spýtajte sa vo vašom okolí, či niekto na danú strednú školu chodí.
 • Vygooglite si referencie o strednej škole, zamerajte sa ako na negatívne, tak na pozitívne ohlasy.
 • Vydajte sa na deň otvorených dverí v škole.
 • Pokiaľ vás zaujíma viac, oslovte strednú školu sami a dohodnite si konzultáciu.
 • Zistite si, ako by sa študent do školy dopravoval (je v inom meste, ako mu nadväzujú spoje, býval by doma alebo na internáte).
 • Zistite si informácie o stravovaní (spoločné raňajky, desiaty, výbery z obedov, potravinové intolerancie).
 • Preverte, či je stredná škola súkromná alebo verejná (školné, poplatky).
 • Potvrďte si, aké ukončenie stredná škola má (výučný list, maturita).

Skúste sa s dcérou/synom dostať k spoločnému riešeniu ohľadom strednej školy. Finálne rozhodnutie by ideálne malo padnúť zo strany študenta, ale vy by ste si mali byť istí, že sa jedná o správne rozhodnutie.

Prajeme vám veľa šťastia pri výbere strednej školy.

Autor:

BSc. Nikola Domluvilová
Riaditeľka správy kurzov
Nikola vedie tím koordinátoriek, ktoré sa starajú o hladký priebeh každého doučovania. Je “strážkyňou” klientskeho servisu, dohliada, aby všetko bežalo tak, ako má a vyrieši akúkoľvek neštandardnú situáciu.

 

Nezáväzný kontaktný formulár
Na základe vyplneného kontaktného formulára Vás budeme kontaktovať, zodpovieme všetky otázky a predstavíme Vám služby Školy Populo. V prípade, že sa s nami chcete spojiť ako prví, môžete nám zavolať na tel. +421 905 891 021.
+421
V prípade záujmu o doučovanie v iných mestách nás kontaktujte na tel. +421 905 891 021, prípadne formou e-mailu na info@skolapopulo.sk.
Doučujeme tiež v Česku.
© 2024 Vzdelávacie centrum Populo
Prevádzkovateľom stránok Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, so sídlom Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená na Krajskom súde v Ostrave.
Používame cookies, aby sme vám zaistili čo možno najjednoduchšie použitie týchto webových stránok. Ak budete naďalej prezerať naše stránky predpokladáme, že s použitím cookies súhlasíte.