Začnite svoj kurz do 2 dní ⌛ Minulý týždeň túto možnosť využilo 84 klientov. Bezplatné konzultácie.

Kontaktujte nás na +421 905 891 021
O nás
O nás Lektori Zamestnanci Metodické centrum
Doučovanie
Doučovanie Výučba jazykov Príprava na skúšky Online výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupné testy Darčekové poukážky
Referencie Cenník Galéria Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Cudzie jazyky Nem tudom alebo ako vyzrieť na jazyky

Nem tudom alebo ako vyzrieť na jazyky

Nem tudom alebo ako vyzrieť na jazyky
11. 12. 2019
Cudzie jazyky

Už ste sa niekedy vypravili do nejakej cudzej krajiny? A aký to bol pocit, keď ste miestnym obyvateľom nerozumeli? Keď ste od nich niečo potrebovali a nevedeli ste o pomoc alebo danú vec požiadať? Každému z nás v tej chvíli preletí hlavou more myšlienok, jednou z nich je napríklad aj niečo v zmysle: "Prečo ja som sa neučil cudzie jazyky." Odpovedí môže byť hneď niekoľko, rovnako tak ako spôsobov, ako sa cudzí jazyk naučiť. V tomto článku síce nepreberieme úplne všetky, avšak niekoľko z nich Vám predstavíme.

1. Metóda, sadnem do lietadla a až z neho vystúpim, budem cudzí jazyk perfektne ovládať.

Tiež by ste si priali poznať túto metódu? Nie ste sami. Avšak v tomto prípade Vás musíme sklamať. Nikto zatiaľ nevymyslel nič, čo by sa aspoň vzdialene tejto metóde podobalo. Napriek tomu s troškou času a štipkou úsilia predsa len môžete nejakú tú znalosť dosiahnuť.

Cieľ spočíva v tom, že si doma pred cestou vyhľadáte základné výrazy a frázy v danom jazyku. Idete do Talianska? Nájdite si teda tieto frázy v taliančine. Cestujete do Francúzska? Neváhajte si nájsť základné frázy vo francúzštine. Každý jazyk má svoje špecifiká, avšak s internetovými slovníkmi, ktoré dokážu predniesť aj výslovnosť, by slová ako dobrý deň, dovidenia, prosím a ďakujem, nemuseli byť žiadny problém.

Tá chvíľka, ktorú prípravou strávite, sa Vám v cudzej krajine určite vyplatí. Nielenže budete mať dobrý pocit, aj miestnych Vaša ochota naučiť sa ich jazyk určite poteší.

Chcete sa naučiť cudzí jazyk?
Zaujíma vás angličtina, nemčina alebo taliančina? A čo napríklad japončina a hebrejčina? V Škole Populo vás naučíme jazyk od úplných základov alebo budeme pokračovať tam, kde ste sami prestali. Kontaktujte nás a objednajte si svoje lekcie.

2. Cudzí jazyk za niekoľko mesiacov

Myslíte si, že k naučeniu sa jazyka treba roky alebo desaťročia? Ak sa chceme cudzí jazyk naučiť naozaj dôkladne, sedenie v škole a vyplňovanie cvičení alebo "bifľovanie" sa slovíčok nám veľmi nepomôže.

Najlepším spôsobom, ako sa jazyk naozaj naučiť, je byť s ním v každodennom kontakte. Odletieť do krajiny, kde sa ním hovorí, a rozprávať. Nie každý však má túto možnosť. A od toho sú tu jazykové kurzy, ktoré naučia nielen gramatiku, ale aj konverzáciu.

Ako prvé sa naučte najpoužívanejšie výrazy v danom jazyku, slovíčka skladajte do viet a nebojte sa urobiť chybu. Navyknite si na pravidelnú rutinu a výrazy alebo vety opakujte. Stačí niekoľko minút denne, vďaka ktorým sa viditeľne zlepšíte.

3. Stanovujte si ciele

Stanovte si cieľ, ktorého chcete v jazyku dosiahnuť. Chcete vedieť si objednať kávu? Alebo sa ubytovať v hoteli? A čo takto zoznámiť sa s niekým miestnym a viesť s ním niekoľkominútový rozhovor? Podľa svojho cieľa si rozvrhnite učenia.

K tomu, aby ste sa ubytovali v hoteli, nepotrebujete vedieť všetky časy používané v jazyku. Naopak, na zvládnutie skúšky a získanie certifikátu Vám určite základné frázy stačiť nebudú. Nebojte sa preto stanovovať si postupne väčšie a väčšie ciele.

4. Pozerajte sa na filmy, počúvajte hudbu a rozoberajte texty

To sa nám povie, veď filmy dnes sleduje každý, každý sa už niekedy stretol s nejakým tým textom piesne a články na internete - veď jeden taký čítate práve teraz. Chápeme Vás, napriek tomu toto nie je ten typ článku, ktorý sme mali na mysli.

Ak sa chcete naučiť rozumieť jazyku, sú najlepšie filmy a seriály. Ak teda máte chuť sa na nejaký pozrieť, zvoľte radšej originál so slovenskými titulkami. Až si začnete byť istí tým, čo postavy hovoria, zmeňte titulky na cudzojazyčné a až film uvidíte po niekoľkýkrát, vypnite titulky úplne. Nezúfajte, keď niečomu hneď na prvýkrát neporozumiete, ak to bude možné, pozastavte video a pozrite sa o kúsok späť, na druhýkrát už mu budete rozumieť oveľa lepšie.

Podobne je tomu s článkami alebo pesničkami. Nájdite si text pesničky a skúste ho preložiť, povedať, o čom interpret spieva a zaspievajte si s ním. Je jednoduché spievať si slovensky, tak prečo to neskúsiť v inom jazyku. Veď aj nášmu jazyku sme sa museli v detstve naučiť a spev, aj keď len sám pre seba, berieme mnohokrát za samozrejmosť.

5. Hrajte sa a nechajte sa odmeňovať

Myslíte si, že si z Vás robíme srandu? Ani náhodou. Napríklad o duolingu ste už určite počuli, ak nie, radi Vás s ním zoznámime. Duo je sova, ktorá je Vaším spoločníkom v ceste za naučením sa jazyka. Aplikácia je skvelá na opakovanie slovíčok. Hra Vás skúša a za správnu odpoveď udeľuje body.

Prekladáte, počúvate, dopĺňate alebo vyberáte z obrázkov. Za chybu sa nevyhadzuje, a pretože je chyba Vaša kamarátka, aplikácia Vás nechá vetu napísať znovu a opakovať jej písanie tak dlho, kým nebude správne. Okrem toho sa každý týždeň zúčastňujete týždenného rebríčka a súťažíte s ostatnými hráčmi o postup do vyššej ligy.

Hra sa Vám tiež každý deň pripomenie, máte tak istotu, že nezabudnete slovíčka denne precvičovať. Pri pohľade na dobu, po ktorú študujete - v dňoch, budete sami na seba pyšní. A čo máte z tých minút, kedy len tak bez cieľa surfujete po internete?

Škola Populo, společné foto

6. Spestrite si to pokojne sami so sebou

Už ste si niekedy pri nejakej činnosti nahlas opakovali, čo je potrebné urobiť? Aký je nasledujúci krok? Treba pri varení orestovať cibuľu, pridať na kocky nakrájané mäso, okoreniť a podusiť? Alebo vyvŕtať dierku, natĺcť hmoždinku, nasadiť skrutku, zasádrovat a zavesiť obraz?

Rozprávajte sa, je jedno, že Vás nikto nepočuje, je dôležité, že sa počujete Vy. Opakujte si postup v cudzom jazyku. Je jedno, či to budú suroviny do polievky alebo nákup v obchode, napíšte si nákupný zoznam inak a miesto češtiny používajte cudzí jazyk. Rozšírite si tým slovnú zásobu a prestanete sa báť hovoriť.

Môžete tiež pomenovávať veci, ktoré vidíte okolo seba. Idete po ulici a vidíte auto, povedzte auto a pridajte aj jeho farbu. Počujete spievať vtáky, cítite vietor, vidíte, že prší, pomenujte to. Keď si nebudete vedieť rady, je tu slovník, ktorý Vám s hľadaním vhodného slovíčka pomôže.

7. Motivujte sa

Motivácia je v učení sa čomukoľvek tým najúčinnejším učiteľom. Zamyslite sa nad tým, čo chcete dosiahnuť a tiež nad tým, ako to dosiahnuť. Základom je rozhodnutie, ako získam informácie, kde ich získam a ako s nimi naložím. Pretransformujme to teda do jazyka - ako sa naučím jazyk, kde sa naučím jazyk a ako s danými znalosťami naložím. Budem len sedieť doma a už nikdy cudzím jazykom neprehovorím, alebo si kúpim letenku a poletím do danej krajiny? Rozhodnutie je, samozrejme, na Vás, napriek tomu najlepším učiteľom je prax. Preto zoberte odvahu, sadnite do lietadla a vyrazte. Nebojte sa dať si práve túto cestu za cieľ a nechajte motiváciu, ako svoj hnací motor, nech Vám v učení pomôže.

8. Vyhnite sa klišé

Poznáte to, vety, ktoré Vás brzdia. Myšlienky, ktoré Vás presviedčajú o niečom, čo nemusí byť úplná pravda. Tu je niekoľko z nich:

Nehovorte si, že ste príliš starí. Učiť sa jazyky môžete v každom veku.

Jazyky mi nejdú. Je pravdou, že niektorým ľuďom ide lepšie matematika, iným naopak jazyk. Avšak nehľadajte prekážky, hľadajte spôsoby, ako ich prekonať. Ak si napríklad nie ste istí, že sa jazyk naučíte sami bez pomoci, nájdite si kurz.

Bojím sa, že sa mi budú ostatní smiať. Nebojte sa, veď ostatní návštevníci onoho kurzu sú na tom úplne rovnako ako Vy. Ak sa bojíte chyby v zahraničí, nebojte sa. Miestni sa Vám budú snažiť porozumieť a pomôcť, a ak sa pred nimi strápnite, nevadí, veď je len malá pravdepodobnosť, že ich ešte niekedy znova stretnete.

9. Nehľadajte dôvody, prečo to nejde, ale možnosti, ako by to mohlo ísť

Sadnite si k internetu a hľadajte. Metód, ako sa jazyk naučiť je veľa. Napriek tomu tou najúčinnejšou je lektor. Nájdite preto agentúry vo Vašom meste, zistite, akou metódou jazyk učia a vyskúšajte si ukážkovú lekciu (niektoré agentúry ju ponúka zadarmo, iné za poplatok). Ak sa Vám metóda zapáči, neváhajte sa pustiť do učenia. Veľmi skoro zistíte, ako dôležité je mať lektora.

Pokiaľ Vám aj napriek všetkému úsiliu žiadna z agentúrami používaných metód nevyhovie, nezúfajte. Ľudia musia obísť najrôznejšie miesta, vyskúšať zopár lektorov, než nájdu toho, ktorý im vyhovuje. Je tiež rozdiel medzi individuálnou a skupinovou výučbou, podrobne sme ich rozoberali v organizačných formách výučby.

Ak informácie zhrnieme, jednoznačnou výhodou individuálnej výučby je to, že máte lektora sami pre seba, že sa venuje iba Vám a nič Vám neutečie. Lekciu môžete preplánovať a povedať, čo konkrétne Vám vadí alebo čo potrebujete bez ohľadu na zvyšok skupiny. Vhodným miestom, kde takého lektora hľadať, je Škola Populo. Koordinátorky zistia Váš cieľ a nájdu Vám lektora na mieru.

Celá výučba bude tak len vo Vašej réžii a nemusíte sa báť, že sa Vám lektor bude smiať. Len si to predstavte, veď on bol pred pár rokmi v rovnakej situácii, ako ste teraz vy - nevedel vôbec nič a teraz môže sedieť pred Vami a pomôcť Vám docieliť to, čo v tejto chvíli docieliť chcete.

Autor:

BSc. Nikola Domluvilová
Riaditeľka správy kurzov
Nikola vedie tím koordinátoriek, ktoré sa starajú o hladký priebeh každého doučovania. Je “strážkyňou” klientskeho servisu, dohliada, aby všetko bežalo tak, ako má a vyrieši akúkoľvek neštandardnú situáciu.

 

Nezáväzný kontaktný formulár
Na základe vyplneného kontaktného formulára Vás budeme kontaktovať, zodpovieme všetky otázky a predstavíme Vám služby Školy Populo. V prípade, že sa s nami chcete spojiť ako prví, môžete nám zavolať na tel. +421 905 891 021.
+421
V prípade záujmu o doučovanie v iných mestách nás kontaktujte na tel. +421 905 891 021, prípadne formou e-mailu na info@skolapopulo.sk.
Doučujeme tiež v Česku.
© 2024 Vzdelávacie centrum Populo
Prevádzkovateľom stránok Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, so sídlom Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená na Krajskom súde v Ostrave.
Používame cookies, aby sme vám zaistili čo možno najjednoduchšie použitie týchto webových stránok. Ak budete naďalej prezerať naše stránky predpokladáme, že s použitím cookies súhlasíte.